מנוע חיפוש שפת הגוף

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

שפת גוף בתרבויות שונות

כמעט בכל שיחה שאנחנו מקיימים עם אדם אחר פנים אל פנים, מה שמשפיע ומכריע על רגשות, תפיסות והסקת מסקנות – הוא לא המילים שיוצאות מפיו, אלא שפת הגוף שלו. עם זאת, במקרים שונים קיים פער בין המלל לבין תנועות הגוף, ובמצבים אחרים עשוי להתברר הבדל משמעותי מאוד בין תנועות גוף המקובלות בישראל לבין המשמעות שלהן במקומות זרים. למשל, אנחנו הישראלים רגילים לצחוק כביטוי לשמחה, בעוד במדינות מסוימות באפריקה מסמל הצחוק דווקא הפתעה. גם השימוש בתנועות ידיים בזמן הדיבור, משהו שמאפיין ישראלים מאוד, נתפס באופן שונה לחלוטין על ידי חלק ניכר מהאירופאים. אם תרצו דוגמה נוספת שתמחיש בצורה הטובה ביותר את הפער התרבותי הזה, שימו לב לאופן שבו אתם מביעים שלילה באמצעות נענוע הראש מצד לצד. לישראלים ברור שאתם אומרים “לא” אבל ביוון יבינו אתכם בדיוק הפוך ויחשבו שאתם דווקא נענים בחיוב להצעתם.

חשיבות ההכרה בשפת הגוף

ההבדלים בין התרבויות השונות בכל הקשור לשפת גוף הם הבדלים שחשוב לזהות ולהכיר. זאת משום שאתם עשויים לפגוע באדם אחר מבלי שתדעו, להביע מסרים בצורה שאיננה נכונה או להעביר תחושות ורגשות הפוכים מאלה שאליהם התכוונתם. נסו לחשוב על האופן שבו גברים ונשים מתקשרים ביניהם ועל ההבדל בין הדרכים השונות בהן הם מביעים רגשות זה כלפי זו, בין אם מדובר על רגשות חיוביים ובין אם על רגשות של כעס או אכזבה. חוסר היכולת לזהות את הפערים הללו ולהבחין בהבדלים בין הפרשנויות של כל אחד מהצדדים עלול להוביל לוויכוחים, ובמקרים שונים כאשר מדובר על בני זוג הם עשויים למצוא עצמם מחפשים מטפל מקצועי לצורך טיפול זוגי, פשוט משום שהם מתקשים לתקשר ולהעביר מסרים בצורה מדויקת ונכונה.

נקודות הדמיון

עד כה נתנו דוגמאות לאופן שבו שפת גוף מתפרשת באופן שונה בין תרבויות שונות (ובמקרים מסוימים גם בתוך תרבויות בין המינים, למשל). עם זאת, יש גם כמה תנועות גוף שהן זהות בכל העולם. כך, אין זה משנה לאיזו מדינה תגיעו, אם נדמה לכם שהאדם שמולכם כועס, בוכה, נגעל או נדהם – סביר להניח שאתם צודקים. כיווץ השפתיים והגבות מסמלים בכל מקום את הכעס, ואם תוסיפו לכך גם עצימה חלקית של העיניים האדם שלצדכם ככל הנראה נגעל ממשהו. הבכי זהה גם הוא בכל העולם, ואותו תתקשו לפספס. נראה שההבדלים הם בעיקר בתנועות הידיים, אם כן, ולכן כדאי שתדעו איפה אתם נמצאים ותזכרו – ברומא התנהג כרומאי.

שפת גוף בתרבויות שונות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן