מנוע חיפוש שפת הגוף

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

יוגה שפת הגוף

“יוגה” משמעה איחוד – בפועל, התורה הנלמדת היום במערב מכונה “האטה יוגה” או “איחוד בין השמש לירח”. אך האם מומחי היוגה אכן התעניינו בקשר בין גרמי השמיים? מדובר למעשה באיחוד משמעותי יותר בין היבטים שונים בנו, שבאמצעות מודעות ניתן לגלות ולפתח על מנת להגיע לאורח חיים רגוע ומלא יותר, לשפר את הביטחון העצמי, ותוך כדי כך גם להשתמש במודעות על מנת לסייע לגוף לרפא כאבים וליקויים שונים.

מודעות לנשימה

חלק מתרגול היוגה מתמקד בנשימה, שהיא אחד הגורמים המסייעים לתנועתה של הפארנה – או האנרגיה החיונית הבלתי נראית בתוכנו. תרגילי נשימה שונים המהווים נתיב בתוך היוגה המכונה “פראנה-יאמה”; מסייעים לפתח מודעות לנשימה ולאיברים שבהם אנו משתמשים על מנת לנשום. ביוגה, הנשימה מתבצעת מאף, כאשר אנו מודעים לכל פן בה: לזרימה של האוויר פנימה והחוצה, לטמפרטורה הקרירה יותר של האוויר הנכנס לגוף וליציאה של אוויר חמים יותר – משולב בכל הדאגות והמתחים שלנו.

מודעות לאסנה – בתנוחה של היוגה

“אסנה היא תנוחה יציבה ונוחה” – מגלות היוגה סוטרות, הספר שבו תורתה של היוגה מתגלה לעולם על ידי חכם בשם פטאנג’לי. גם בתנוחות קשות במיוחד, היוגי לומד במהלך תרגול האסנה להרגיע להרפיה מלאה של השרירים ולנוח בה בנוחות. תוך כדי התנועה נשמרת מודעות מלאה לאוויר על הבגד ולמגע של הרגליים באדמה, לתחושה של הרצפה או של המזרן מתחתינו ולתחושה שעוברת בגוף במהלך התנועה. כל אלה מסייעים לנו לחדד את המודעות ולשלוח את האנרגיה החיונית לשרירים, השותים אותה בשקיקה. בסדנת יוגה טובה, תלמדו את העקרונות הבסיסיים לתנוחות ולעקרונות שעומדים מאחוריהם.

מודעות לדיבור שלנו – למה לצעוק?

כאשר אנו מפתחים מודעות לגוף, אנו מפתחים מודעות גם לאספקטים שונים בחיי היום יום שלנו. אנו צועדים ביציבות רבה יותר, כי כעת אנו מודעים לכך שהכתפיים שפופות. אנו מורידים מעט את הראש ונותנים לקודקוד לעלות מעלה, כאילו מושכים אותנו בחוט בלתי נראה, וכך עמוד השדרה מתיישר מעצמו. הדיבור שלנו הופך לחרישי ולמודע יותר, ואפילו המבע בעיניים משתנה. כאשר אנו מודעים יותר, אנו מביטים בעולם בסקרנות ובביטחון עצמי. ככל שאנו מודעים למי אנו באמת – כך הדבר מוקרן גם כלפי חוץ.

רגיעה שמופיעה מעצמה

המזג השלו של היוגים מגיע מתוך חוכמה ומודעות. אלה ממלאים את מתרגלי היוגה, ולאחר תרגול מאומץ במיוחד – המודעות המופיעה לאחר הכאב מרגיעה במיוחד. במהלך הפיתולים השונים, השרירים משחררים את הכעס, את הפחד ואת הסטרס שאנו חווים בחיי היומיום. הם מוחלפים באווירה אחרת, רגועה יותר, שמלווה אותנו ואת הסובבים אותנו לאורך היום כולו.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן